Олександр Леньков

Портрет Народився 17.05.1943 року (Расськазово, Тамбовській області)
Дитинство
Стовідсотковий, корінний москвич Олександр Леньков народився. у Тамбовській області в містечку Рассказово. А відбулося це через те, що його мама, будучи студенткою Московського педагогічного інституту, поїхала народжувати в село. Як вона потім пояснювала, - так їй було спокійніше. Але вже через місяць мама разом з новонародженим повернулася в столицю.

Дитинство Саші пройшло в післявоєнні роки. Комуналка. Сім сімей, один туалет на всіх. Кухня, де готують обіди-вечері і миють дітей. Все як у всіх. Тато Олександра, інженер-ракетник, засекречений працівник, все життя пропрацював під печаттю «невиїзду». Мама викладала в школі вищу математику. І хто б міг подумати, що їх син виросте і стане артистом.

А почалося все з школи. Точніше з її місцерозташування. Річ у тому, що школа, в якій вчився Саша, знаходилася поряд з театром ім. Моссовета. Одного разу з театру прийшли люди, щоб знайти для спектаклю хлопчика. Їх вибір ліг на Сашу Ленькова. У Саші на той час вже був перший театральний досвід - в першому класі він зіграв Снігуроньку в шкільному спектаклі. Тепер же його чекала справжня сцена. Спочатку він з'явився в ролі сина прибиральниці в спектаклі «Студент третього курсу», а потім - в ролі сина мільйонерші в «Крадіжці».

Любов до театру Саша Леньков переніс і в двір, де його інакше як «Сашка-артист» не називали. Хлопчик влаштовував для дітей ляльковий театр, - розтягувалася ковдра, і хлоп'ята грали п'єси. На зароблені гроші Саша купив кіноапарат і знімав друзів, школу, мультфільми. Вся його продукція виходила під маскоюкіностудії «Леньфільм». Отже майбутнє Сашу було зумовлено.

Театр

Сам Олександр Леньков признається, що спочатку він не хотів ставати артистом: «Потім я вже зрозумів, що ця професія цікава, якщо до неї відноситися боляче, самоїдськи».

Після закінчення школи Олександр Леньков мріяв поступити у ВГИК. Але одного разу він випадково побачив оголошення в газеті про набір в студію Ю.Завадського. Так хлопець потрапив в Театральне училище при академічному театрі ім. Моссовета.

У 1964 році Олександр закінчив училище, і був прийнятий в трупу театру ім. Моссовета, де і працює до цього дня.

За довгі роки їм було зіграно безліч самих різних ролей, серед яких: Жак («Едіт Піаф» В.Легентова), Василь Тьоркін («Василь Тьоркін» А.Твардовського), Лок («Бджілка» А.Франса), Роджер Трамплейн («Шум за сценою» М.Фрейна), Дорн («Чайка» А.Чехова), мадам Плюш («Любов'ю не жартують» А. Де Мюссе), сер Тобі («Дванадцята ніч» У.Шекспіра).

Його гру відрізняють точність і експресивність пластичного малюнка, поєднання ексцентричної форми з органікою мешкання і тонким психологізмом. Невисокий, худий, пластичний, Олександр Леньков вражає глядачів постійними перевтіленнями і несподіваними поворотами в поведінці своїх героїв.

Серед останніх робіт актора на ціні театру ім. Моссовета: Зюзюкін в спектаклі «Чоловіки по вихідних», Матвій - «Срібне століття», Белардо - «Вчитель танців», Фессар - «Не будіть мадам».

Крім цього Олександр Леньков бере участь в спектаклях інших театрів. У Конфедерації Театральних Союзів він грав Юрода і Отца Місаїла в спектаклі «Борис Годунов» (режисер - Д. Доннелан), а в Центр драматургії і режисури брав участь в спектаклі «А - це інша» режисера О. Суботіної.

Кіно

У кіно Олександр Леньков знімався не так багато. І, проте, його знає вся країна. Створені ним герої, дивні, дивакуваті люди, чиї вчинки не завжди зрозумілі оточуючим, завжди привертали увагу, будь то двірник-чарівник з дитячого фільму «Пригоди Петрова і Васечкіна», або Альоша з фільму «Соло для слона з оркестром».

Мільйони людей пам'ятають і люблять актора по ролі тата Дениса Корабльова в картині «По секрету всьому світу». Ну, як можна, наприклад, забути епізод, коли вони разом з Денисом намагаються зварити курку!

Режисери із задоволенням використовували комедійний талант актора. Тому серед робіт Олександра Ленькова переважно комедії («Весняний клопіт», «Дайте тужливу книгу», «Ключі від неба», «Говоряща мавпа») або дитячі фільми («Магія чорна і біла», «Отроки у Всесвіту», «Таємниця Сніжної королеви»). Яскраві образи нескладних, недоглянутих чоловіків-неодружених були створені Олександром Леньковим в мелодрамах «Зимова вишня» і «Маленька Вера».

Степан Капуста

Багато років Олександр Леньков віддав роботі на радіо і в мультиплікації. Його незвичайний, неповторний голос немов створений для озвучування казкових персонажів. Не залишив він цій діяльності і з приходом на наші екрани діснеївських мультфільмів. Голосом Олександра Ленькова, наприклад, говорив П'ятачок в серіалі про Вінні Пуха.

У популярній передачі «Гасить світло!» на НТВ Олександр Леньков озвучував Степана Капусту. Цей телепроект миттєво завоював мільйони шанувальників. Знайшлося немало і супротивників програми. І це не випадково. Герої передач, Степан Капуста і Хрюн Моржов, полемізують на найрізноманітніші, деколи дуже гострі теми. Один випуск одного разу навіть був знятий з ефіру.

Робота Олександра Ленькова на телебаченні була високо оцінена. У 2001 році передачі з його участю - «КОАПП» і «Гасить світло» - отримали премію ТЕФІ.

Особисте життя

Дочка Олександра Ленькова, Катя, - художник-дизайнер. Зять Дмитро - інженер-електронщик. Підростає внук Пилип. Олександр Сергійович категорично проти того, щоб той пішов по його стопах. «Ця професія ТАК залежить від везіння! Навіть не від таланту, вона залежить від... випадку. Від ВИПАДКУ!..» - говорить він.

Також радимо переглянути: