Брендон Лі

Портрет Брендон Лі - первісток Брюса Лі з'явився на світ 1 лютого 1965 року в Окленді (штат Каліфорнія, США). Дивовижна схожість батька і сина просто вражала. Брюс Лі почав вчити Брендона кунг-фу з трьох років, а в п'ять той вже ходив на руках і в стрибку діставав ногою до батьківського підборіддя. Друзі боялися приходити до нього в гості - на задньому дворі практично постійно лунали бойові кличі, чулися звуки ударів і шум падаючих тіл.

Так само, як і Брюс, Брендон не зміг пристосуватись до шкільних порядків і був виключений за зухвалу поведінку і бійки. Нокаутував директора власної школи, війна з місцевою поліцією через те, що Брендон на своєму "харлеї" катався по місту, порушуючи всі правила руху, - все це стало останньою краплею в чаші терпіння шкільної ради. Матері довелося віддати сина в інший коледж. Але Брендон на цьому не заспокоївся. Більше всього його дратувало те, що в ньому бачили лише сина покійної знаменитості. Замкнутий, напружений, агресивний, одягнений в порваний джинсовий костюм, чорну бандану і грубі робочі черевики - таким запам'ятали юного мільйонера товариші по коледжу.

Закінчивши Емерсон-коледж, Брендон вчився в Академії Страсборгу. Ще навчаючись в школі, він виступав на сценах невеликих театрів. У академії він продовжував активно осягати тонкощі акторської майстерності. Потім почав зніматися. Ось тут-то і виявилось, що Брендон чудовий актор. Він мріяв зіграти одну з найважчих психологічних ролей - розкрити страждаючу душу Гамлета, принца Датського. Планку акторської майстерності Брендон підняв для себе на таку висоту, про яку багато хто і не подумає. Але його спіткала сумна доля дітей знаменитостей: або відмовитися від своєї мрії, або все життя доводити, що він сам, без використання батьківського імені, здатний на цю висоту піднятися.

На початку своєї недовгої кар'єри Брендон Лі був твердо упевнений, що стане драматичним актором. Проте єдино можливим для нього став жанр, міцно пов'язаний з ім'ям батька, - жанр бойовика. Саме у ньому Лі-молодшому належало у всьому блиску проявити своє вміння і майстерність.

Дебютував Брендон в 1986 році в телевізійному фільмі "Кунг-фу: фільм". У тому ж році він знявся в своїй першій стрічці - "Спадщина люті". Потім були фільми "Відкрити карти в маленькому Токіо" (1991), "Швидкий вогонь" (1992), який приніс Брендону Лі справжню популярність. Прекрасна спортивна форма, накачані м'язи, вміння красиво вести бій були для Брендона запорукою хорошої роботи. На жаль, це виявився останній повністю знятий фільм за участю актора. Брендон Лі не встиг помірятись з батьком талантом і славою: їх зрівняла лише смерть, гідна справжнього актора, - в 28 років Брендон загинув на знімальному майданчику.

Це трапилося на зйомках фільму "Ворон" (1994). В результаті трагічної випадковості Брендон Лі був застрелений іншим актором. Картина "Ворон" стала дебютною для режисера Олексія Пройаса. У основу сценарію лягла однойменна книга коміксів Джеймса О'бара, сповнена похмурої поетики пост-панківської уяви. Згідно стародавньої легенди, душу померлої людини відносить ворон. Але іноді душа, щоб знайти спокій, вимушена знову повертатися на Землю і відновлювати справедливість. Герой історії був убитий в день всіх святих, але повстав, щоб помститися. Він прибув з небуття, щоб помститися за свою смерть і вбивство своєї подруги.

На зйомках "Ворона" творилося щось недобре: один з акторів отримав важкі опіки, інший серйозно поранив руку, журналіст, якй писав про фільм, потрапив в автомобільну катастрофу, а оформлювач з'їхав глузду. І, нарешті, замість холостого патрона в барабані опинився бойовий.

Брендон, пропрацювавши на знос всю ніч (за сценарієм майже вся дія відбувається в нічний час), в дев'ять ранку як мертвий валився в ліжко, потім в чотири дня - під'йом і знову виснажлива робота. І так він працював шість днів в тиждень. А на сьомій - пив. За допомогою невеликих тренувань - лиш півгодини в день - Брендон абияк підтримував форму.

У той пам'ятний для всіх шанувальників актора день Брендон говорив про майбутнє весілля з кіноредактором Елізою Хаттон, одній з найчарівніших дівчат Голлівуду. Їх весілля повинне було відбутися відразу після закінчення зйомок "Ворона". Попереду у актора були світлі, спокійні дні - з молодою дружиною, без утомливої роботи, без противного гриму: майже на всьому протязі зйомок він повинен був носити чорно-білу маску смерті. А того дня належало зняти ще одну сцену, де герой Брендона гине від руки лиходія Фанбоу.

Камери були направлені на Брендона. Актор Майкл Массі, що виконував роль Фанбоу, повинен був вистрілити в нього з револьвера з п'яти метрів. Лі тримав невеликий вибуховий пристрій, який він повинен був привести в дію для імітації звуку пострілу. Сцена не відрізнялася особливою технічною складністю в порівнянні з багатьма попередніми, де робилося до п'ятдесяти пострілів за дубль.

Після команди "Мотор!" Масси вистрілив, вибуховий пристрій спрацював Чи, впав, сцена була знята. Брендон звалився на землю, обливаючись кров'ю, а зйомки тим часом йшли своєю чергою. Йому вже давно пора було піднятися, але актор продовжував нерухомо лежати. Куля пробила хребет. Викликали "швидку". У лікарні актор декілька годин боровся із смертю. Дізнавшись про трагедію, терміново прилетіла його наречена. Брендон немов чекав її. Він помер 31 березня 1993 року відразу після того, як вона з'явилася..."

Трагічна і разом з тим безглузда смерть суперзірки не могла обійтися без розслідування. Воно було проведене з надзвичайною ретельністю. Були вивчені всі обставини справи, проаналізована кіноплівка, на якій все документально зафіксовано. Злощасний револьвер розібрали буквально "на молекули". Виявилось, що при підготовці револьвера до роботи не були прийняті всі запобіжні засоби, і серед холостих патронів "затесався" справжній. І хоча суддівський вердикт безапеляційно свідчив: чиста випадковість, - у багатьох все-таки виникають питання. Чому, наприклад, Брендону не був виданий куленепробивний жилет? Якщо за сценарієм в актора повинні стріляти зблизька, він повинен був його отримати. Чому куля все-таки потрапила в Лі, хоча всі радили "лиходієві" цілитися не в актора, а убік? Чому на майданчику під час зйомок не був присутній фахівець із зброї? Ланцюг випадковостей? Всі ці питання, до цих пір продовжують розбурхувати розуми прихильників таланту сина Брюса Лі.

Після загибелі Брендона продюсери запросили дублера для зйомок сцен, що залишилися, вдалися до новітніх комп'ютерних технологій. Правда, безпосередньо момент смерті не тільки не використовувався у фільмі, але і був знищений.

Стрічку, особлива цікавість до якої був викликаний трагічною історією, випустили в прокат. Успіх "Ворона" був просто оглушливим. Саундтрек до фільму став хітом, збори тільки в США склали більше 50 мільйонів доларів. Цей дуже жорстокий, динамічний і чи не найзнаменитіший фантастичний бойовик в історії кіно, отримав ще до завершення зйомок культовий статус, став своєрідним пам'ятником мистецтву Брендона Лі.

 

Також радимо переглянути: