Джеймс Кемерон

Портрет Джеймс Кемерон, один з провідних режисерів Голлівуду, народився 16 серпня 1954 року, в канадській провінції Онтаріо. На початку 1960-х сім'я Кемерона перебралася до Каліфорнії, тут майбутній режисер "найбільшого фільму в історії кінематографа" (мова йде, звичайно, про фільм "Титанік") закінчив школу і поступив на фізичний факультет Каліфорнійського університету. Втім, так і не отримавши вченого ступеня, Джеймс залишив університет - його завжди манив барвистий світ кіно. При першій же нагоді Кемерон випадково познайомився з королем другосортних фільмів жахів Роджером Корманом, почав своє сходження до вершин кінослави. Спочатку Корман довіряв Кемерону технічне забезпечення зйомок; потім Джеймс почав працювати над спецефектами, після став навіть художником-постановником, асистентом оператора, оператором (у 1981 році, фільм Джона Карпентера "Втеча з Нью-Йорка")

Нарешті, Корман довірив своєму учневі зняти фільм і той відправився до Італії, щоб там попрацювати над своїм першим фільмом. Дебютна робота молодого кінематографіста "Піранья 2: Нерест" (сценарій так само Кемерона) був знятий всього за два тижні і продовжував кращі традиції "корманівського" кіно: мізерний бюджет, багато криків, мало акторської гри і колосальна кількість червоної фарби, яка імітує кров. Все той час, поки продовжувалися зйомки "Нересту", Кемерона мучили страшні кошмари: йому здавалося, що його переслідує страшний робот-вбивця. Повернувшись до Америки, він записав свої кошмари на папір, так народився сценарій фільму "Термінатор" (1984), що став проривом в кар'єрі режисера (до "Термінатора" Кемерон ще встиг написати сценарій для фільму "Рембо: Перша кров, частина друга"). Історія безжального людиноподібного робота-вбивці (його зіграв Арнольд Шварценеггер), який приходить з майбутнього, щоб убити жінку, яка повинна народити дитину, яка в майбутньому стане головним ворогом роботів-вбивць, була частково знята на гроші другої дружини Камерона і продюсера Гейл Енн Хард і надзвичайно сподобалася глядачам.

Два роки опісля Кемерон зняв продовження фантастичного фільму жахів "Чужий" і стрічку "Чужі" (1986). Продовження пригод лейтенанта Ріплі-Сігурні Уївер, в якому спеціальних ефектів було значно більше, чим в першому фільмі, а інепланетні монстри були набагато жорстокішими, опинилося нітрохи не гірше за оригінал, і стрічка отримала сім номінацій на "Оскара", в основному в технічних категоріях.

Незабаром з космічної далечіні Кемерон перенісся в океанські глибини. Фантастичний фільм "Безодня" (1989) розповідає про те, як люди на затонулому атомному підводному човні вступають в контакт з добрими, рідкими і прозорими підводними мешканцями неземного походження. "Безодня" отримала "Оскара" за кращі спецефекти.

Через два роки послідувало продовження епосу про робота-вбивцю: фільм "Термінатор-2: Судний день" (1991). Оскільки Арнольд Шварценеггер на той час вже був радником американського президента Буша по фізичній культурі і спорту, його позитивний образ доброчесного американського громадянина не можна було псувати негативною роллю (до того ж австро-американский актор нарешті вивчив англійську мову і міг пристойно вимовити декілька фраз). Кемерон придумав цікавий сюжетний хід, коли кіборг із зміненою програмою стає рятівником людства. Роль же головного лиходія дістається рідкому спецефекту, такому ж, як в "Безодні", тільки цього разу непрозорому. Фільм мав колосальний успіх, а його режисер став одним з самих високооплачуваних в Голлівуді.

Фільм "Правдива брехня", який вийшов в 1994 році, про секретного агента, дружина якого не здогадується про його справжню роботу, з тим же Шварценеггером в головній ролі (на стрічку було витрачено більше 100 млн. доларів) не зміг окупити себе навіть не дивлячись на те, що в перший тиждень був з ентузіазмом сприйнятий заокеанською публікою. Нарешті, після трирічної перерви, Кемерон вирішив відійти від бойовиків, жахів і тріллерів і зняти історію любові, але не просту, а таку, щоб її можна було сумістити з найграндіознішими спецефектами. Так народилася ідея фільму про загибель гігантського пароплава "Титанік" фільму про "найграндіознішу катастрофу XX століття" (перша і друга світові війни, звичайно, не в рахунок). Попередній бюджет фільму 125 млн. доларів, остаточний більше 250! Підготовча робота почалася задовго до фактичного початку зйомок, режисер наймав російський підводний човен, проводив підйомні зйомки судна, наймав мистецтвознавців і художників, які повинні були відновити інтер'єр корабля. Недалеко від мексиканського побережжя був збудований фанерний макет "Титаніка" майже в натуральну величину! Під час роботи над фільмом, що розтягнулася майже на рік (що по голлівудських мірках дуже і дуже довго) знімальну групу очікувала маса неприємностей: Кемерон і його команда труїлися речовинами галюциногенів, які хтось регулярно підсипав їм в їжу, статисти бастували і відмовлялися годинами лежати у воді, Кейт Уїнслет, виконавець головної ролі зламав ногу; грошей на зйомки катастрофічно не вистачало, і Кемерон був вимушений відмовитися від свого гонорару; нарешті, режисер дізнався, що його третя дружина Лінда Гамільтон все ж таки лесбіянка (чутки про це ходили ще з часів першого "Термінатора", де Лінда грала головну роль) і режисер почав шлюборозлучний процес. Але всі неприємності згладилися феноменальним успіхом епосу, що заробив лише в Штатах 600 млн. доларів і отримав 11 "Оскарів".

 

Також радимо переглянути: