Хоакін Фенікс

Портрет Хоакин Рафаель Фенікс народився 28 жовтня 1974 року в Пуерто-Ріко. Він вихідець з сім'ї людей творчих. А вони, як відомо, не без дивацтв. Отець Хоакіна, Джон, їхав якось на автомобілі, коли побачив дівчину, що голосує на узбіччі. Він зупинився і вирішив підвезти її. Дівчина виявилася колишньою секретаркою з Манхеттена Арлін Данетц, яка, зібравши дрібнички і звільнившись з роботи, відправилася подорожувати по Америці у пошуках ненудного життя. Молоді і волелюбні люди знайшли один одного і вирішили колесити по Штатах разом.

Віруючи в ідеали хіппі, молодята узяли прізвище Фенікс на честь міфологічного птаха; незабаром у них народився первісток. Вони назвали його Рівер ("річка"). Трохи пізніше на світло з'явилася Рейнбоу ("веселка"), або Рейн. Пізніше народилися ще дві дочки. Одну з них назвали Лібертад Маріпоса, що переводиться як "вільний метелик". Інша дочка отримала ім'я Саммер ("літо"). А коли сімейка знаходилася в Пуерто-ріко, Арлін народила Хоакина. У чотири роки Хоакін вирішив змінити своє ім'я, щоб бути схожим на своїх братів і сестри. Він вибрав собі ім'я Ліф ("лист") Фенікс, під яким і знімався в своїх перших фільмах.



Сім'я Хоакіна багато подорожувала по Центральній і Південній Америці. Кочовий спосіб життя привів до того, що зі всіх дітей тільки Рівер доучився до п'ятого класу нормальної школи. Останні здобували "домашню освіту". Проте, Джон і Арлін виховали в результаті цілу плеяду молодих і талановитих акторів. Коли їх молодшому чаду виповнилося шість років, батьки осіли в Лос-Анджелесі. Мати Хоакіна почала працювати секретарем на NBC, а отець реалізував свої таланти в садобудівництві. Всі діти в сім'ї з ранніх років прагнули стати акторами. Батьки знайшли для них агента, який погодився шукати роботу для дітей на телебаченні.

Найбільш відомий і самий старший, Рівер Фенікс, вже в 16 років знявся у фільмах "Стій поряд зі мною" і "Беріг москітів", Рейнбоу дебютувала в "Сімейних зв'язках", а Ліберті і Саммер знялися в телесеріалі "Секрети Кейт". У десять років настала черга Хоакіна. Епізодичні ролі в серіалах "Сім наречених для семи братів" (1982), "Вона написала вбивство" (1984) і "Падаюча людина" (1984) чудово підготували його до дебюту на великому екрані. Він знявся у фільмах "Космічний табір", потім - в картині "Росіяни", де зіграв російського матроса, якого після корабельної аварії знаходять на американському березі декілька підлітків. За "Росіянами" пішли "Батьки" (1989) - кінострічка, де Хоакин зіграв разом зі своїм братом Рівером. У фільмі також знімався Кіану Рівз. Кінокар'єра Хоакіна Фенікса і надалі була тісно пов'язана з телебаченням.

Слава наздогнала Хоакіна в 1990 році, коли він був кандидатом на отримання Young Artist Award як "Кращий молодий актор" за роль в кінокартині "Parenthood" (1989). Проте заслужена нагорода пройшла мимо. Молодий актор ще довгий час залишався в тіні свого старшого брата, акторська кар'єра якого була досить успішною. Але в 23 роки Рівер трагічно гине - він помер від передозування наркотика. Хоакін важко переживав смерть брата, а потім вирішив залишити Голлівуд. "Після смерті брата, - згадує Хоакин, - моє життя перекинулося. Мені був потрібно час, щоб знову повернутися в нормальну колію".

Протягом двох наступних років Хоакін живе разом з батьком в Мексиці. Його акторська кар'єра була перервана. Проте в 1995 році Фенікс знову з'являється на кіноекранах. Він повертає собі своє справжнє ім'я і грає роль в картині "Померти на честь" режисера Гаса Ван Санта. Партнерами Фенікса по фільму були Ніколь Кідман, Метт Діллон, Кейси Еффлек. Хоакін грає наївного хлопчину, який, спокусившись на красу амбітної телезірки, вбиває на її прохання її ж чоловіка. "У цьому фільмі він геніальний!" - захоплюється друг Хоакіна Кейсі Еффлек. Роль, майстерно зіграна Хоакіном, отримує хороші відгуки у критиків.

Після блискучого повернення критика і глядачі чекали від нього нових геніальних ролей. Але замість цього чергувала вельми непримітна роль в картині "Винаходивши Ебботів" (1997). Єдине, що знайшов Фенікс під час роботи над стрічкою, - це кохану - Лів Тайлер. "Це моє перше кохання! - повідала якось Тайлер. - Раніше я не знала, що це за відчуття". Це відчуття було взаємним, бо щось подібне говорить і Фенікс: "Я знав, що відбувалося щось особливе з того дня, як ми зустрілися з Лів!" Проте в листопаді 1998 року вони розлучилися.

Але в кінокар'єрі все було не так погано. У 1997 році Хоакін грає роль у фільмі Олівера Стоуна "Розворот" в сузір'ї з Клер Дейнс, Нікому Нолтом, Дженіфер Лопес, Джоном Войтом і Лів Тайлер. Потім Фенікс грає хлопця, засудженого до страти за зберігання наркотиків, в картині "Повернення в рай" (1998). У цій картині поряд з ним блищали Вінс Он і Енн Хеч. Хоакину знову довелося знятися з Воном в бойовику "Мішені" (1998). Наступний портрет в галереї героїв Фенікса - продавець секс-шопу, татуйований відморозок Макс Каліфорнія з кримінальної драми Джоела Шумахера "Вісім міліметрів". У картині "Ярди" (2000) Хоакін грає ще одну втрачену людину - залізничного робітника Віллі Гутьєреса.

Після ряду чудових картин на актора буквально посипалися нагороди і номінації: у 2000 році - номінація на Golden Slate в категорії "Кращого виконання чоловічої ролі" за роль в картині "Повернення в рай"; у тому ж році - нагорода San Diego Film Critics Society Awards в номінації "Найбільш плідний актор" за фільм "Ярди".

Картиною, яка зробила Хоакіна Фенікса визнаною зіркою Голлівуду, став "Гладіатор". Ця касова стрічка з Расселом Кроу в головній ролі принесла Феніксу світову популярність. Актор прекрасно проявив свій талант, утіливши на екрані образ імператора Коммода. Критики одноголосно співали йому дифірамби, присуджуючи одну нагороду за іншою. Він був визнаний "Кращим актором другого плану". Образ красеня-імператора приніс Хоакину і декілька почесних номінацій, що нерідко визначають подальшу долю актора, - на "Оскар", "Золотий Глобус" та інші.

Приголублений примхливою голлівудською фортуною, Хоакін Фенікс не зупинився на досягнутому. Його останні роботи - "Перо Маркіза де Сада" (2000), де Фенікс утілив образ священика; чорна комедія "Солдати Буффало" (2001) режисера Грегора Джордана, що розповідає про кримінальну субкультуру серед молодих американських солдатів в Західній Німеччині під час падіння Берлінської стіни; "Знаки" (2002), "Це все про любов" (2002), які відкрили нові грані акторського дару Хоакіна.

Єдиною проблемою, що мучила до недавнього часу Хоакина, було те, що за винятком картини "Перо Маркіза де Сада" він грав в основному невдах і поганих хлопців. Після "Померти на честь" він сказав: "Ця роль одночасно і моя краща, і моя гірша! Чи зможу я коли-небудь вибратися з цього образу?!" Після занурення в кримінальний дурман фільму Джордана Хоакін вважає, що він вибрався. І не просто уникнув вічного клейма, а вийшов "з грязі в князі". Його щасливою зіркою була і залишається роль лиходія Коммода. А в ролі ангела-хоронителя виступає колечко, що висить в реальному житті на ланцюжку, що прикрашає "імператорську" шию. "Я знайшов його недалеко від свого гамака, коли відпочивав в Центральній Америці. Я не хочу його втрачати". Що ж, марновірства - марновірствами, але талісман поки що допомагає.

 

Також радимо переглянути: