Стівен Спілберг

Портрет Стівен Спілберг (Steven Spielberg) народився 18 грудня 1946 року в м. Цинцинатті, штат Огайо, США. Стівен захопився кінематографом ще в ранньому дитинстві: перші стрічки в його режисерській фільмографії датовані 1959 роком - тоді йому було всього 12 років, а це означає, що камеру він узяв в руки набагато раніше за цей вік.

Знявши в 1968 році короткометражний фільм "Емблін" (Аmblin, 1968) він звернув на себе увагу і був прийнятий на роботу в компанію "Юніверсал" (Universal). Там він брав участь в зйомках різних серіалів і телефільмів.

Його режисерським дебютом на великому екрані стала стрічка "Шугарлендський експрес" (the Sugarland Express, 1974), яка отримала дуже хороші відгуки критиків. Проте лише наступний фільм - "Щелепи" (Jaws, 1975) приніс Спілбергу світову популярність і загальне визнання. Фільм, що вийшов невдовзі "Близькі контакти третього ступеня" (close Encounters of the Third Kind, 1977) також став суперхітом і однією з найбільш касових стрічок того періоду.

Фільм "1941" (1979), знятий в 1979 році провалився в прокаті і став однією з дуже рідкісних невдач Спілберга - найуспішнішого (з комерційної точки зору) режисера за всю історію Голівуду. Випущена 2 роками опісля перша з 3-х серій про пригоди Індіани Джонса - "У пошуках втраченого ковчега" (Raiders of the Lost Ark, 1981) довела, що Спілберг знає, як знімати 100% хіти.

Проте найбільшою популярністю в 80-х з Штатах безперечно користувалася стрічка, знята Спілбергом в 1982 році: "Інопланетянин" (e.T.: The Extra-terrestrial, 1982), який став улюбленим фільмом цілого покоління, а юна Дрю Беррімор і ряд інших дітей, що знялися в цій картині стали предметом загального обожнювання американців.

Приблизно в той же час (або трохи раніше) Стівен заснував свою власну кінокомпанію "Емблін" (Amblin Entertainment) і зайнявся активним продюсуванням перспективних проектів. При його участі було випущено більше 100 картин, багато їх яких користувалися величезною популярністю. Це і "Назад в майбутнє" (back to the Future, 1985), "Хто підставив Роджера Реббіта" (Who Framed Roger Rabbit, 1988), зняті Робертом Земекісом, "Гремліни" (Gremlins, 1984), "Смерч" (twister, 1996), "Люди в чорному" (Men in Black, 1997), "Зіткнення з безоднею" (deep Impact, 1998), "Маска Зорро" (the Mask of Zorro, 1998) і багато-багато інших.

1993 рік став роком тріумфу Спілберга-режиссера. "Парк Юрського Періоду" (Jurassic Park, 1993) побив всілякі рекорди, зібравши в прокаті близько 1 млрд доларів і ставши на той час найбільш касовим фільмом в історії Голлівуду. А стрічка "Список Шіндлера" (Schindler's List, 1993), випущена в тому ж році принесла Спілбергу довгождану статуетку: серед 7 здобутих "Оскарів" були номінації "Фільм року" і "Кращий режисер".

Через 8 років, в 1998 році, Спілберг знову підкорив Американську Кіноакадемію, цього разу фільмом "Врятувати Рядового Райана" (Saving Private Ryan, 1998), що приніс творцям 5 "Оскарів", в номінаціях "Кращий режисер", "Краща робота оператора" і деяких інших, проте кращим фільмом року йому стати не вдалося - втрутився "Закоханий Шекспір" (Shakespeare in Love, 1998).

Початок 21 століття ознаменувався для Спілберга поверненням до жанру фантастики - технології, яких не було за часів «Контактів Третього Ступеня» і легендарного «E.T.» тепер дозволили режисерові втілити на екрані всі свої візуальні фантазії в повному об'ємі. У «Штучному Інтелекті», ідею якого впродовж довгих років виношував Стенлі Кубрік, Спілберг зумів розповісти зворушливу історію дитини-робота, яка мріяла про нормальне дитяче життя, сім'ю і материнську любов. Стрічку відрізняв приголомшливий візуальний ряд, на тлі якого часто втрачалася акторська гра Хейлі Джоел Осмента і інших акторів. І не дивлячись на те, що стрічка не залишила нікого з глядачів байдужим, останні чітко розділилися на два табори - перші були до глибини душі зворушені розказаною історією, другі ж нарікали на деяку затягнутість оповідання і слабкий сценарій.

На відміну від «Інтелекту», наступна фантастична стрічка Спілберга знайшла відгук у набагато більшої аудиторії. У основу сюжету «Особливої Думки» була покладена одна з історій популярного фантаста Філліпа К. Діка, по творах якого були зняті в різний час такі стрічки як «Пригадати Все», «Бігун По Лезу» та інші.

Випустивши в тому ж 2002 року кримінально-комедійну авантюру «Злови Мене, Якщо Зможеш», Спілберг допоміг повернутися на екрани забутому (по своїй волі) Леонардо Ді Капріо, що не знімався впродовж декількох років із-за приклеєного до нього образу тонучого героя-коханця. Ця стрічка, як і подальший за нею «Термінал» не претендували на якісь особливі регалії - більшість прихильників режисера їх сприйняли навіть з якимсь розчаруванням, чекаючи від свого кумира чергового дива. Але замість дива Спілберг підніс їм дві душевні історії, засновані на реальних подіях, і, можливо, вони саме тому викликають у глядача неприховану симпатію до показаних на екрані героїв. Будь то талановитий аферист, який зумів неодноразово обвести навколо пальця поліцію і спецслужби США; або ж недолугий турист з неіснуючої країни, вимушений почати нове життя в будівлі аеропорту.

Проте, очевидно, що рядовий глядач з великим ентузіазмом сприймає не сімейні стрічки типу «Терміналу», а майстерно зняті фантастичні полотна, в яких режисер сполучає свою безмежну фантазію і всі доступні нині комп'ютерні технології. Черговою такою стрічкою стала «Війна Світів» - екранізація однойменного романа Герберта Уельса, що випущена до дня незалежності США і стала головним літнім блокбастером 2008 року, - всього за декілька днів в світовому прокаті збори стрічки перевалили за 200-мільйонний рубіж.

Але Спілберг не був би Спілбергом, якби на черговій хвилі успіху дозволив би собі хоч ненадовго розслабитися - режисер вже приступив до зйомок своєї нової роботи, прем'єра якої відбудеться вже в кінці цього року. Сюжет політичного тріллера під попередньою назвою «Помста» (Vengeance) заснований на драматичних подіях, що розвернулися під час Мюнхенської Олімпіади 1972 року, коли 11 ізраїльських спортсменів були вбиті палестинськими терористами. Відповідь ізраїльської сторони не заставила себе чекати - групі, що складається з декількох агентів Массада було доручено помститися вбивцям, що і було зроблено через деякий час. Головні ролі в цій стрічці зіграють Ерік Бана («Троя»), Джеффрі Раш, Деніель Крейг та інші.

Також радимо переглянути: