Євгеній Моргунов

Портрет Народився - 27 квітня 1927
Помер - 25 червня 1999

Заслужений артист РРФСР (1978).

Дитинство у майбутнього артиста було важке. Виховувався без батька. Мати працювала санітаркою в пологовому будинку. А сам він з початку війни трудився на заводі «Фрезер», обточував болванки для артилерійських снарядів.
У 1943 році відбулася подія, що в корені перевернула життя майбутнього артиста, - він написав лист Сталіну, в якому просив послати його вчитися в театральне училище. І трапилося неймовірне: з Кремля прийшов папір: «Направити товариша Моргунова Е. А. для надходження в театр імені Таїрова як актор допоміжного складу». Проте в театрі юне дарування попрацювало не довго. В кінці 1944 року він перейшов на акторський факультет ВГИКу, в майстерню Сергія Герасимова.
Грошей новоспеченому студентові катастрофічно не вистачало, і він їздив на суспільному транспорті безкоштовно. А робив це так. Входив в автобус і голосно говорив: «Громадяни пасажири, приготуйте квитки» - і статечно йшов по салону, перевіряючи їх. Потім виходив і сідав в інший автобус. Так і доїжджав до інституту.
У 1946 році Олександр Фадєєв дав почитати рукопис роману «Молода гвардія» Герасимову, і той вирішив поставити по ньому спектакль. Ролі розподілив між студентами свого курсу.
Музику до спектаклю писав Дмитро Шостакович, і одного разу Женя, набравшись хоробрості, підійшов до нього і запитав, чи не може метр його прослуховувати.
Композитор дав йому номер домашнього телефону: «Приходите, коли зможете».
Моргунов подзвонив наступного дня. І прийшов. Після прослуховування Шостакович написав рекомендаційний лист професорові консерваторії Целіковському. Проте Моргунов путівкою у великий музичний світ не скористався. А пояснював це так: «З Москви до Петербургу і з Петербургу до Москви одночасно виїхали два поїзди. В дорозі вони не зустрілися, хоча мчалися назустріч один одному. Питання: чому? Відповідь проста: не доля».
Випустивши спектакль «Молода гвардія», Герасимов узявся за зйомки однойменного фільму. Женя Моргунов повинен був грати Тюленіна, але Фадєєву дуже сподобався Сергій Гурзо, і в результаті Моргунову дісталася роль зрадника Стаховича.
У прокаті 1948 року фільм зайняв перше місце, а через рік його нагородили Сталінською премією. Проте популярність популярності ворог. Одного разу в одному з міст, де виступала з фільмом знімальна група, Моргунова підстерегли хлопчиська і ударили чурбаком по голові, а потім навалилися юрбою і почали бити. На щастя, мимо проходив виконавець ролі Олега Кошового Володимир Іванов. «Хлоп'ята, це ж артист, він просто роль таку зіграв, а в житті - це прекрасна людина». «Хорошій людині не дали б роль зрадника, - була відповідь. - А йому дали. Значить, він сам гад і хай по наших вулицях не ходить!»
Після фільму - тиша, забуття. Прохідні епізоди в часто слабких фільмах - одноднівках. Всього в кіно Євгеній Моргунов виконав понад 100 ролей, але прославила його роль-маска Бувалого в комедіях Леоніда Гайдая "Пес Барбос і надзвичайний крос".

Десятихвилинна короткометражка дала нове життя акторові. Він став популярний. Його сталі впізнавати на вулиці, в магазинах, в метро (чим він часто користувався). Гайдай поставив його в один ряд з провідними акторами комедійного жанру. Трійка Никулін-Віцин-Моргунов прорвалася крізь критику блеєння і скептиків і вийшла на широкі екрани країни і світу, а в ті роки це було не просто. А вже після виходу фільмів "Операція "И" і інші пригоди Шуріка" і "Кавказька полонянка" популярність цих акторів стала просто фантастичною.
ОДНОГО РАЗУ Моргунову знадобилася чогось характеристика, і він звернувся до відомого режисера Олександра Довженко, у якого знімався кілька разів в массовках.
Довженко написав так: «Чи талановитий Моргунов? Цього я не знаю, але, якщо в експедиції застрягне машина, Моргунов тут же її витягне.
Чи талановитий Моргунов? Цього я не знаю, але Моргунов чудово переносить жару і холод і, якщо треба, - невибагливий в їжі.
Чи талановитий Моргунов? Цього я не знаю, але він чудово уміє доїти корову і переносить на ногах грип. Такий, як Моргунов, в експедиціях незамінний.
Чи талановитий Моргунов? Цього я не знаю, але ви-то знаєте, чи талановитий Моргунов».
Яким він був в житті - Євгеній Моргунов? Думки із цього приводу сильно розходяться. Одні, як Борис Сичкін (знаменитий Буба Касторський з «Невловимих месників»), вважали Моргунова людиною авантюрною і хитрою. Інші - що роль Бувалого - друге «я» артиста. А ось Георгій Михайлович Віцин вважав Моргунова людиною легковразливою і сентиментальною.
Євгеній Моргунов - автор чотирьох сценаріїв, один з яких ліг в основу його режисерського дебюту. У 1962 році він поставив картину "Коли козаки плачуть" - по ранніх розповідях Михайла Шолохова.

Актор Євгеній Моргунов помер на 73-му році життя в Москві, в Центральній клінічній лікарні від інсульту 25 червня 1999 року.

Також радимо переглянути: