Гоша Куценко

Портрет Народився 20.05.1967 року - Запоріжжя (Україна)

Дитинство

Гоша Куценко народився в українському місті Запоріжжя. Його батьки не мали ніякого відношення до акторського світу. Тато, Георгій Павлович, працював в міністерстві радіопромисловості, а мама, Світлана Василівна, була лікарем-ренгенологом в лікарні.

Взагалі-то батьки назвали свого сина Юрієм на честь великого космонавта Гагаріна. Але в дитинстві мама називала його Гошею, і хлопчикові це подобалося. До того ж хлопчик не вимовляв букву «р», і це ім'я йому було вимовляти легко.

Батьки приділяли синові багато уваги. Він добре вчився - по багатьом предметам у нього були «п'ятірки», не давалася лише «хімія», по якій була «четвірка». Навчання Гоша вдало суміщав із спортом. Він з дитинства захопився боротьбою, ходив в спортивну секцію. Треба сказати, що Гоша взагалі ріс жвавим хлопчиком.

Провчившись декілька років в Запоріжжі, Гоша продовжив своє навчання в Львові, куди у зв'язку з батьковою роботою переїхала сім'я Куценко.

Про своє дитинство актор розповідає: «Так, моє дитинство було абсолютно щасливим! Я зараз це розумію. <.> Було тепле Запоріжжя, Львів - рідна Украйна. Україна - щедра душа, особливо тоді. Шовковиця, що вільно росте, черешня. Доступний хлоп'ячим вольностям Дніпро, бички на асфальті. Перше кохання. Велосипед. Я займався вільною боротьбою в спортивній секції. Чудовий був час. І дуже швидки1. Я завжди насилу засипав, тому що вранці мені потрібно було обміняти два мазки на два гудзики. Хлоп'ячі турботи.»

Вибір професії

Після закінчення школи Гоша Куценко поступив в Львівський політехнічний інститут, але не довчився і був призваний в Радянську Армію, де відслужив призначені два роки.

У 1988 році батька Гоші призначили заступником міністра радіопромисловості СРСР. У зв'язку з цим сім'я Куценко переїхала до Москви. Тут Гоша поступив в Московський Інститут Радіотехніки, Електроніки і Автоматики (МІРЕА). Проте незабаром хлопець зрозумів, що це не його покликання. Його тягнуло до театру.

Провчившись два курси в МІРЕА, Гоша прийняв рішення поступати в Школу-Студію МХАТ. Для батьків це стало неприємною несподіванкою. Отець тут же почав надзвонювати в деканат Школи-Студії, вимагаючи, щоб «Юрія Георгійовича Куценко, цього гаркавого ідіота, не сміли навіть приймати». Незадоволений опинився і декан МІРЕА, який поставив перед своїм студентом ультиматум, - документи для надходження в школу-студію йому будуть видані лише в тому випадку, якщо він здасть сесію на «четвірки» і «п'ятірки». Якщо ж Юрій отримає хоч би одну трійку, то його нікуди не відпустять. І, використовуючи всі чесні і нечесні способи, здав сесію на «відмінно». Гоша напружився і здав все на відмінно. Залишилося тільки поступити.

На вступних іспитах Гоша читав «Сповідь хулігана» Єсеніна. Хлопець на той час не позбавився від картавості, та і сильний український акцент аніскільки не свідчив на його користь. «Мне нгхавітся, когда камні бгхані летят в меня, как ггхад гхигающей ггхоеи. І лише кгхепче тисну тоді гхукамі своих качнувшийся пузигхь», - декламував він.

Олега Табакова, що очолював приймальну комісію, це так потішило, що він кілька разів перепитував: «А як вас звуть?». «Югхий», - відповідав хлопець. А потім раптом відповів: «Гоша. Мене так мама в дитинстві називала.» Таким виходом з положення він просто епатував комісію. Можливо, це і зіграло головну роль під час вступу Юрія Куценко, якийипісля цього випадку остаточно став Гошею.

Шлюб

Коли Куценко вчився на третьому курсі, він познайомився з Марією Порошиною, яка тоді поступала в школу-студію МХАТ і була на шість років молодша за нього. Незабаром вони одружилися, і у них народилася дочка Поліна.

Проте їх шлюб був недовгим. Вони розійшлися, але зберегли хороші відносини. Марія Порошина говорить: «Ми з ним прожили п'ять років. Він прекрасна людина і талановитий актор. Він подарував мені чудову доньку. Іноді знімаємося разом, і наші минулі відносини не заважають роботі».

90-і роки

Свою першу роль в кіно Гоша Куценко зіграв в 1991 році, ще вчившись в школі-студії. Це був епізод у фільмі «Людина з команди «Альфа». У тому ж році він разом зі своїми однокурсниками Катериною Гольтяпіною, Інною Мілорадовою, Вячеславом Разбегаєвим і Олексієм Шадхіним знялися в комедії-фарсі «Мумія з валізи» («Мумія в наколках»), де зіграли головні ролі.

У 1992 році Гоша Куценко закінчив Школу-Студію, і тут його веселкові мрії розбилися об сувору дійсність. Театри якось не горіли бажанням брати випускників. Він згадує: «Попереду опинилося гучне дружне «ні» декількох московських театрів після закінчення курсу, потуги антрепризи, величезна кількість епізодів в кіно».

Протягом 90-х років Куценко знявся в безлічі фільмів: іронічній притчі «Діти чавунних богів», фантастичній комедії «Сни», кримінальній мелодрамі «Ноктюрн для барабана і мотоцикла», соціальній драмі «Серп і молот». І скрізь - епізоди, епізоди. Навряд чи хто навіть з його шанувальників пригадає про ці роботи.

Не краще йшли справи і в театрі - періодичні роботи в антрепризах, що не приносять повного задоволення.

Починаючи з 1995 року, Гоша Куценко почав працювати на телебаченні. Він був ведучим передачі «Партійна зона» на ТБ-6, ведучим на МУЗ-ТБ. Але незабаром ця робота йому набридла. Як признається сам актор: «Мені подобається хвилюючий стан недозволеності. Коли їдеш на зустріч, потрібно трохи спізнюватися. Перевіряєш себе: якщо хвилюєшся, значить, тобі ця зустріч потрібна. У якийсь момент зрозумів, що на телебачення спізнююся, але і не особливо поспішаю».

Покинувши в 1997 році «Партійну зону», Куценко заразом пішов в депресію. Сорок днів він безвилазно сидів удома, за комп'ютерними іграми. Їду в будинок привозили друзі. Їм - Єгору Кончаловському, Пилипу Янковському, Роману Пригунову, Костянтину Мурзенко - тоді теж було не солодко. Це тільки тепер вони стали «зірками» російського кіно. А тоді, дуріючи від творчого неробства, влаштовували дикі хепенінги. Могли надіти узбецькі тюбетейки і халати і, розгулюючи по Москві з магнітофонами, питати з тарабарським акцентом у перехожих, як пройти на Казанський вокзал.

Весь цей нерозбещений драйв вилився в комедії-буфф з елементами кітчу «Вісім з половиною доларів», знятою Іваном Охлобистіним, де Куценко знов дісталася епізодична роль.

Крім не дуже те вдалій акторській діяльності, в 90-і роки Гоша, а правильніше в цьому випадку сказати Юрій Георгійович, займався ще і викладацькою діяльністю. Починаючи з 1996 і по 2000 рік, він викладав у ВГИКу на курсі Е. Киндінова. Хоча сам актор відзивається про це скептично: «Голосно сказано. Так, присутній на курсі Киндінова роки три, намагався ділитися із студентами деякими своїми міркуваннями». Серед учнів Куценко - молоді актори Діма Мерзлікин і Оксана Пакитченко.

«Антикілер»

Популярність прийшла до Гоше Куценко несподівано. Скромний бойовик його друга Костянтина Мурзенко «Квітень» (2001), де Куценко зіграв головну роль, глядачі якось мало помітили. Зате бойовик Єгора Кончаловського, що вийшов наступного року, «Антикілер», знятий по книзі Данила Корецького, наробив багато шуму.

Велика кількість видатних акторів - Михайло Ульянов, Сергій Шакуров, Іван Бортник, Олександр Белявський. Що вже встигли зарекомендувати себе: Євгеній Сидіхин, Михайло Ефремов, Віктор Сухоруков. І на тлі цього сузір'я - Гоша Куценко в головній ролі колишнього оперуповноваженого кримінального розшуку на прізвисько Лис. Його персонаж не укладається в звичні рамки позитивного героя. Вийшовши на свободу, він починає свою власну гру, ні перед ким до кінця не відкриваючись і запроваджуючи в життя власні уявлення про закон і справедливість. Він був і залишається антикілером - для нього це і професія, і життєве кредо.

Для глядачів поява актора Гоші Куценко стала несподіваною. Він начебто як з'явився нізвідки - вже не такий вже молодий, але дуже цікавий, помітний актор. І мало хто знав тоді про десять років, що пройшли практично без справжньої великої роботи.

Популярність

Після «Антикілера» Гоша Куценко став по-справжньому знаменитий. У тому ж році він знявся в головних ролях в трилері свого друга Романа Пригунова «Самота крові» і в мелодрамі Наталії Перової «Дорога».

Крім того, в серіалі «Слідство ведуть знавці» актор зіграв вбивцю Смурова. Взагалі-то Куценко вважає за краще не зніматися в серіалах, але тут він зробив виключення. Робота в такому популярному серіалі із знаменитими Георгієм Мартинюком (Знаменський) і Леонідом Канівським (Томін) поза сумнівом ще більш додала популярності акторові. Для того, щоб гра Гоші Куценко була переконливіша, його на декілька годин посадили в справжній СИЗО (правда інших постояльців в ізоляторі не було). Через півгодини Куценко задрімав, а коли прокинувся, не відразу зміркував, де знаходиться. Актора від жаху пробив холодний піт. «Пекельне новосілля, нікому такого не побажаю», - поділився враженнями Гоша.

Потім послідували роботи в історичному фільмі «Золоте століття», продовженні «Антикілера» - «Антикілер-2. Антитерор».

У знаменитому блокбастері «Нічний дозор» актор з'явився декілька в незвичайному іміджі. Він зіграв роль Ігната - елегантного спокусника в парику з довгого волосся. Цікаво те, що партнеркою по фільму стала його колишня дружина Марія Порошина.

В даний час Куценко постійно зайнятий в різних картинах. У серіалі «Єсенін» він зіграв есера Блюмкіна, який вбив великого поета. Знявся Гоша і в черговому вітчизняному блокбастері «Турецький гамбіт», де йому дісталася невелика, але помітна роль.

Сьогодні цього актора з шевелюрою Котовського знають майже все. Куценко чудово розуміє, що стати популярним актором і бути ним - різні речі. І він докладає всі зусилля, щоб відповідати цьому статусу. Крім успішної роботи в кіно, він працює в театрі («Ladies Night. Тільки для жінок» - роль Грег, «Белосніжка і сім гномів» - роль Гном ) і в мюзиклі «Метро». Крім того, Куценко співвласник кінокомпанії, що успішно зарекомендувала себе багатьма фільмами. А ще він встигає регулярно з'являтися на різних презентаціях, тусовках і тому подібне

Яким чином в такому режимі у нього знаходиться вільний час, актор і сам не знає. Але воно є. І в цей найвільніший час Гоша займається екстремальними видами спорту: сноубордом, картингом, боксом, пише романтичні вірші, виконує власні пісні.

Також радимо переглянути: