Сигурні Уївер

Портрет Напевно, на голлівудських схилах знайдеться не так вже багато суперзірок, чий зовнішній вигляд настільки відрізнявся б від стереотипів. Судите самі: висока (182 сантиметри), худа, підтягнута, без видатних сексуальних форм, без класичного лялькового личка. Та все ж - суперзірка, що стала відразу відомою всьому світу як відважний лейтенант Ріплі - стійкий борець з чужими нам чудовиськами.

Насправді, для юної Сьюзен Александри Уївер життя починалося саме так, як і повинно починатися в різноманітних голлівудських історіях. Вона народилася в 1949 році в сім'ї, яка була тісно пов'язана зі світом «великого кіно», шоу-бізнесу і театрального мистецтва. Її батько Сильвестр Пет Уївер довгий час був президентом крупної американської телекомпанії NBC, а мати Елізабет Інгліс - достатньо талановитою, але не дуже у нас відомою, актрисою.

Отже уперта свавільна дівчинка могла або відразу ж спрямуватися на підкорення голлівудських вершин, або, на знак протесту проти голлівудських невдач, влаштуватися якою-небудь нянькою в притулок для бездомних або офіціанткою в придорожнє кафе. Втім, Сьюзен встигла зробити і те, і інше.

Спочатку, збунтувавшись проти своєї успішної і цілком спроможної сім'ї зі всіма її традиціями, вона, як і багато «сердитих молодих людей», на початку шестидесятих перехворіла ідеями хіппі. Проте її цілеспрямована вольова натура вимагала чогось більшого. І ось молода дівчина вже закінчує престижний Стендфордський університет, а потім і драматичну школу (де вона вчилася, до речі, разом з іншою відомою драматичною актрисою Меріл Стріп) Єльської, не встоявши перед закликом крові.

Хоча треба визнати, що її шлях на сцену не був усипаний трояндами. Ще в час навчання Сюзан дійсно підробляла офіціанткою в невеликому кафе на Бродвеї і одночасно грала в безкоштовних спектаклях на любительській сцені, де ставили високопарні класичні грецькі п'єси. При цьому їй було занадто складно із-за високого зросту підібрати партнерів.

Думається, що стан її батька в світі телебізнесу зіграв не останню роль в тому, що вона отримала важливу роль в популярному телесеріалі «Сомерсет» і протягом довгого часу там з успіхом знімалася. Їй навіть вдалося привернути увагу такого вимогливого режисера, як Вуді Ален, який побачив в Сьюзен дійсне дитя свого улюбленого Нью-Йорка. Підсумком її дебютів у великому кіно стала крихітна роль у фільмі Олена «Ені Холл».

Але надмірно високе зростання актриси перешкодило подальшій творчій співпраці з маленьким Аленом. У свої фільми він її більше не запрошував. І оскільки укоротити своє зростання Сюзен не могла, вона вирішила. злегка укоротити своє ім'я і перетворилася на добре відому всьому світу кіноманів Сигурні Уївер. Саме під цим ім'ям вона і знялася в 1979 році в гучному фантастичному блокбастері режисера Рідлі Скотта «Чужий» в ролі лейтенанта Ріплі. З тих пір минула чверть століття, а в представленні безлічі фанатів Сигурні Уївер так і залишилася назавжди крутою космічною амазонкою, що знищує жахливих прибульців. Тим більше що цьому сприяли продовження, що виходили один за іншим, які виявилися такими ж якісними, як і перша стрічка.

Проте насправді творче життя Сігурні йшло по трьох паралельних курсах - і скрізь достатньо успішно. Широкій публіці вона була відома по циклу фільмів про битви з чужими, та по двох пригодницьких комедіях про мисливців за привидами, які для свого часу виявилися касовими рекордсменами. Театрали цінують Уївер за блискучу гру в драматичних спектаклях. А інтелектуали з нетерпіння чекають ролей Уївер в так званих артхаусних фільмах. Вони рідко збирають великі гроші, не завжди помічаються критикою (зокрема, яскрава напружена драма режисера Романа Поланськи «Діва і смерть» залишилася поза «Оскаром»).

Її ролі завжди незвичайні, йдуть врозріз з голлівудськими стереотипами так само, як і її зовнішність. Деякі фахівці вважають, що в багатьох своїх драматичних ролях Сигурні Уївер віддає належне європейським традиціям кіно, успішно поєднуючи їх з американським підходом. І при цьому касовий успіх, звання секс-символа американського кіно її абсолютно не привертає. Відомо, що свого часу Сигурні відмовилася від ролі в знаменитому фільмі «Дев'ять з половиною тижнів», яка потім зробила зіркою Кім Бейсингер. Значно більше її привернула, наприклад, роль в складній психологічній картині «Горили в тумані», яка піднімала серйозні економічні і політичні проблеми.

Цілком можливо, що прагнення до подібних ролей викликане бажанням позбавитися від образу безстрашної Елен Ріплі, що щільно закріпився за нею. Можливо, спонукальна причина криється в тому, що популярність до Уївер прийшла у вже досить зрілому віці, і її сама зоряна роль здавалася їй легковагою. Прагнення досліджувати людську натуру часто заводило її дуже далеко. Наприклад, в тріллері «Імітатор» (у нас вона ще відома як «Копія вбивства») Уївер зіграла жінку, яка піддалася нападу маніяка і з тих пір боїться відкритого простору. При цьому сама актриса давно страждає важкими нападами клаустрофобії, і ця роль далася їй вельми непросто.

Проте весь цей час поряд з нею був чоловік - режисер Джим Сімпсон, який підтримував її експерименти і в кіно, і на драматичній сцені. І коли Сигурні в черговий раз обійшли «Оскаром», він власними руками виточив дерев'яну копію знаменитої статуетки і вручив дружині цей зворушливий подарунок.

Також радимо переглянути: