У 1963 році, на піку виступів за громадянські права, Америкою правили страх і забобони. І саме в цей час Стен Лі, видавець і провідний автор журналу Marvel Comics, поклав початок серіалу коміксів «Люди Ікс», головними дійовими особами якого стали супергерої-мутанти. Люди Ікс були незвичайними персонажами - уїдливими, асоціальними і збитковими, але вони боролися проти сил темряви і долали власні слабкості, тому не могли не викликати симпатію. У світі, створеному Стеном Лі, в не такому вже далекому майбутньому живуть надсильні істоти, яким доводиться стикатися з жорстокими соціальними й політичними законами.
Режисер Брайан Сінгер гідно оцінив алегорії цього серіалу коміксів, засудження расизму та нетерпимості, прихований заклик до примирення, що проходить червоною ниткою крізь безперервну низку пригод. «Зміст коміксу цілком політичний, - говорить Сінгер. - Мова там йде про відмінності і подібності. Оскільки цей серіал був народжений в розпал заворушень 60-х років, у нього виявилися вплетені політичні та соціальні теми і проблеми ». «Насправді, - продовжує Сінгер, - відносини між Ксав'єром і його колишнім другом і колегою Магнето відображають ідеологічні та філософські протиріччя того часу. Обидва зроблені з одного матеріалу, і вони бачать в мутованій гілці людського роду об'єкт переслідування та гноблення. Але при цьому Ксав'єр живе, щоб захищати тих, хто його боїться, а Магнето хоче їх знищити. Кожен вважає, що правий тільки він, і не готовий до компромісу. Зрештою, цей фільм про те, як важко знайти ступінь терпимості, яка йшла б на користь усім в суспільстві. Над вирішенням цього філософського питання люди і мутанти будуть битися вічно ». «Певною мірою це фільм про ослячу впертість» - додає режисер з посмішкою.
Шість років тому продюсер Лорін Шулер-Доннер в загальних рисах ознайомилася зі змістом та головними героями коміксу «Люди Ікс». «Перш за все я прочитала про Росомаху. Це по-справжньому трагічна фігура, - згадує продюсер. - І мене захопили його спроби розібратися в самому собі. Психологічно він дуже складний герой ». «Потім я прочитала про інші Людей Ікс, - продовжує Шулер-Доннер. - Цей серіал здався мені не таким, як інші комікси, більш складним. У нього інша основа. Його тема - забобони і репресії. Всі ми в тій чи іншій мірі мутанти і невдахи ».
Лорін Шулер-Доннер запропонувала проект компанії Twentieth Century Fox, поклавши початок ланцюжку подій, що призвела чотири роки по тому до початку зйомок фільму. У 1995 році Брайан Сінгер і його партнер, виконавчий продюсер Том Де Санто, повинні були зустрітися з представниками компанії Fox - щоб обговорити з ними інший проект. Де Санто, справжній фанатик коміксів «Люди Ікс», запропонував Сінгеру зайнятися їх екранізацією. «Я пояснював це тим, - згадує Де Санто, - що хоча Браян не особливо прагнув стати режисером звичайної кіноадаптації літературних коміксів, але в «Людях Ікс» були кінематографічні моменти і важливі соціальні теми, які повинні були його зацікавити». «За своєю основою, - продовжує Де Санто, - «Люди Ікс» - це алегорія забобонів. Це суперечка між Мартіном Лютером Кінгом і Малколм Ікс, продовжений на новому витку людської еволюції: Ксав мріє про те, як люди і мутанти будуть жити в мирі один з одним, а Магнето дотримується дарвіністскіх уявлень, вважаючи, що мутанти - вищі істоти і повинні боротися за виживання будь-якими засобами ».
Брайан Сінгер, широко відомий своїми малобюджетним фільмами ( «Підозрювані особи», «Здатний учень»), приєднався до проекту після довгого вивчення незвичного для нього жанру. «Я занурився в історію цих коміксів, - розповідає режисер. - Я прочитав всі випуски, які міг дістати, і переглянув 70 епізодів мультиплікаційних телесеріалів. «Люди Ікс» заповнили моє життя повністю. І я весь час шукав близькі мені емоції і тексти. Так створювалися персонажі та їх філософія. Особливо мене вразило те, що їх надзвичайні здібності існують в нашому реальному світі. Тому я погодився стати режисером фільму і вирішив зробити цю історію якомога більш правдоподібною».
Коли Сінгер по-справжньому пірнув у міфологію «Людей Ікс», йому відкрилася суть героїв коміксів. «Всі вони - супергерої в силу необхідності, - розповідає режисер. - Кожного разу, коли вони використовують свої незвичайні здібності, проступає і їх слабкість, безпорадність. Приміром, Ксав'єр - могутній телепат, але змушений пересуватися на інвалідному кріслі. Роуг може вбирати в себе силу кожного, до кого вона торкається, але змушена відмовитися від особистого життя, вона не може взяти свого друга за руку, не може займатися любов'ю і обіймати дитину. Ця неповноцінність робить героїв більш людяними, глибокими, а від цього, у свою чергу, їх пригоди стають більш актуальними і цікавими».
Працюючи над сценарієм, творці фільму стали розуміти, яку серйозну проблему їм треба було вирішити: догодити старим шанувальникам книжкових коміксів «Люди Ікс» і в той же час залучити «нейтральних» глядачів. Витримати цей баланс було непросто. Брайан Сінгер довіряв радам любителів коміксів в своїй команді і, перш за все, Тому Де Санто та виконавчому продюсеру Кевіну Файг. У той же час він «наполягав, щоб історія вийшла цікавою і захоплюючою для всіх новачків». Режисер розповідає: «Я називав цей процес зображенням еволюції. Ми почали свій фільм з того моменту, коли Логан і Роуг вперше приєднуються до своїх побратимів. Це допомогло уявити героїв тим, хто з ними не знайомий. Потім, у міру розгортання розповіді, ми більше і більше привносили елементи, знайомі шанувальникам книжкових коміксів ».
Не менш складним завданням виявився підбір акторів. Цей процес почався навесні 1999 року і тривав аж до кінця жовтня, коли зйомки вже почалися. «У цих коміксах так багато героїв і злочинців, що нам довелося чимало попрацювати, щоб вибрати головних персонажів, - розповідає Лорін Шулер-Доннер. - Коли ця задача була вирішена, ми зайнялися складанням акторського ансамблю ». Першим актором, що потрапили в список виконавців, став колишній професійний борець рестлінга Тайлер Мейн, який грає шаленого гіганта Шаблезуба. Зріст Мейн - 2м 20см, і він лише трохи-трохи не дотягує до розмірів свого героя. «Трансформація професійного «рестлера» в актора Голівуду - цілком природний процес, - вважає Мейн. - Бої рестлінга проходять на майданчику, відкритому з чотирьох сторін, де неможливо щось приховати. Ти відкритий всьому світу і граєш на рингу свою роль, створюючи зовсім відмінний від тебе персонаж. Тому «Рестлеру» легко перейти до гри на сцені чи в кіно».
Що стосується професора Чарльза Ксав'єра, то творці фільму вирішили, що його може зіграти тільки Петрік Стюарт. Лорін Шулер-Доннер вперше розповіла Стюарту про підготовлюваний проект кілька років тому, коли він знімався у фільмі «Теорія змови», режисером і продюсером якого був її чоловік Річард Доннер. «Порівняйте Петріка із зображенням Ксав'єра в коміксах. - Говорить Сінгер. - Схожість відразу ж впадає в очі. І що ще важливіше - Петрік надзвичайно талановитий. Його голос, манери, здатність розуміти матеріал виявилися незамінними для цієї ролі». Для Стюарта, найбільш відомого глядачам по ролі капітана Жан-Люка Пікара в кіносеріалі «Зоряний шлях», Кса'єер виявився останнім героєм в довгому списку сильних особистостей, яких акторові довелося зіграти. «Однією важливою персоною менше, однією більше, - жартує Стюарт. - Із самої юності мою кар'єру визначали королі, капітани, імператори, партійні боси, профспілкові лідери, президенти, генерали; можна сказати, я завжди носив уніформу. Тепер, в «Людях Ікс», я - провідник мутантів. Але вся іронія в тому, що в реальному житті я зовсім не авторитарна людина».
Петрік Стюарт був дуже радий представленій можливості зіграти разом зі своїм старим другом, якого з ним пов'язує спільна робота в театральній трупі Royal Shakespeare Company - Іеном Маккелленом. «За всі роки нашої роботи в театрі ми з Іеном тільки раз разом працювали над одним спектаклем - і то лише кілька днів. Але ми з ним одного віку, наші кар'єри розвивалися одночасно, ми - вихідці з одного району Англії і багато в чому у нас спільне минуле. Так що грати з ним пліч-о-пліч у «Людях Ікс» було справжньою насолодою ». Ці почуття повністю поділяє Маккеллен. «Дивно! - Вигукує він. - Два актора одного покоління, намагаючись пом'якшити свій англійський акцент, борються один з одним у вигаданому світі». Ієну Маккеллену було також приємно знову зустрітися з Брайаном Сінгером, з яким він працював над фільмом «Здатний учень». Маккеллен високо оцінює критику соціальної нетерпимості в «Людей Ікс». На це в актора є й особисті причини: «Мене займають проблеми світу мутантів, тому що я сам відчуваю себе свого роду «мутантом». Я - гомосексуаліст, і мене часто засмучує те, що в моїй країні та й у всьому світі правлять закони, які не дозволяють мені отримати повне визнання у суспільстві, яке вважає мене чимось особливо небезпечним, незвичайним і ненормальним. І з героями фільму можуть себе ідентифікувати не тільки гомосексуалісти, а й інші меншини. Стрічка приваблює мене і тим, що захоплюючі пригоди поєднані в ній з моральними дилемами, характерними для шекспірівських п'єс. Мені здається, не буде перебільшенням сказати, що «Люди Ікс» своєї епічністю, польотом фантазії та серйозністю підтексту багатьом зобов'язані великому барду».
Джеймс Марсден насолоджувався можливістю працювати разом зі своїми ідолами - Петріком Стюартом і Іеном Маккелленом. «Я виріс в Оклахомі і бачив багато фільмів з їхньою участю - і ось я працюю разом з ними над «Людьми Ікс»! - Розповідає Марсден. - Це було величезним задоволенням і чудовою школою».
Улітку 1999 року договір підписали також Фамке Янссен, Ганна Пекуін, Ребекка Ромейн-Стамос, Рей Парк, Брюс Дейвісон і Холлі Беррі. «Я думаю, нам вдалося зібрати такий прекрасний акторський склад завдяки Брайану. - Говорить Шулер-Доннер. - Він сповіщав акторів, що збирається знімати більш реалістичний і драматичний фільм, ніж звичайна екранізація коміксів». І дійсно, це роз'яснення подіяло.
Так, Холлі Беррі згадує: «Мені дуже сподобалися ідеї терпимості і розуміння. Шторм - єдина негритянка у фільмі, і я була рада, що вона володіє такою дивовижною силою і широкою душею. Вона - наче мати всього живого і совість команди. Я полюбила свою героїню, і мені приємно, що глядачі побачать її силу і вразливість».
Їй вторить Фамке Янссен: «Я не вважаю, що «Люди Ікс» - це фільм-комікс, навіть якщо так воно і є. Почувши назву, люди автоматично віднесуть його до цього жанру. Але Брайан Сінгер спробував вийти за його рамки, і я думаю, що фільм знайде відгук у широкої аудиторії ».
У розпал підготовки до зйомок, призначених на кінець вересня 1999 року, творці фільму зіткнулися з серйозною перешкодою. Дагрей Скотт, заявлений на роль Росомахи, мав намір закінчити зйомки у фільмі «Місія нездійсненна 2» в кінці жовтня, а потім в листопаді приєднатися до знімальної групи «Людей Ікс» у Торонто. Але зйомки «Місії» затягувалися, і стало ясно, що Скотт не зможе працювати над своєю роллю. Творці «Людей Ікс» поспішили знайти заміну акторові.
Новий виконавець - Хью Джекмен - майже зовсім незнайомий американським глядачам, але в Австралії і Англії він відомий як висхідна зірка театру, кіно і телебачення. Джекмен, подібно до деяких своїх колег, був практично незнайомий з коміксами, і для нього вже проби на роль стали введенням у світ «Людей Ікс». «Коли я прибув в Торонто на мою останню пробу, - згадує актор, - я сказав прикордоннику в аеропорту, що приїхав до Канади для зйомок у фільмі «Люди Ікс». Його очі так і спалахнули, і він запитав мене, кого я збираюся грати. І коли я відповів: «Росомаху», він закричав: "Росомаху!» І попросив у мене автограф, хоча я пояснював, що всього лише проба на цю роль. У цей момент я усвідомив, як багато Росомаха значить для шанувальників».
Основні зйомки почалися в одному з найвідоміших кінокомплексів Торонто - Gooderham & Worts Distillery. Тут протягом двох днів актори, більше 350 статистів і знімальна група місили бруд на мощених червоною цеглою вулицях серед промислових будівель XIX століття, знімаючи жахливий концентраційний табір. Він, оповитий колючим дротом з вказівниками німецькою мовою, став першим з вісімдесяти декорацій і знімальних майданчиків, підготованих художником-постановником Джоном Майром і його командою з 200 чоловік. До цього Майр працював над фільмом «Єлизавета», за який був номінований на «Оскар». «За це я і люблю свою професію, - говорить Майр. - Сьогодні я створюю індійське село, завтра я вже в палаці Єлизавети, а потім готую ультрасучасну секретну підземну лабораторію для могутнього телепата ».
Серед улюблених декорацій Майра - підземна лабораторія Ксав'єра, «Лігво» Магнето і «церебро» - глобальна система контролю за мутантами. «Я люблю ці декорації, тому що вони дозволяють простежити, як розвивалися відносини між Ксав'єром і Магнето. - Пояснює Майр. - Колись вони були колегами і навіть друзями, і ми постаралися показати цей шматочок їх історії на прикладі інтер'єру. «Церебро» створювався ними обома, і в його будові можна побачити різницю їх світоглядів ».
«Наземний» світ Людей Ікс - це школа Ксав'єра для обдарованої молоді, вілла в класичному стилі, де дітей-мутантів вчать знайти своє місце у ворожому суспільстві. Зовнішній та внутрішній інтер'єр вілли знімався в різних містах Канади. Швидкий світ Людей Ікс, який Майр називає «кролячим лабіринтом», розташований під віллою Ксав'єра. Цей світ оформлювачі повинні були створювати з нуля. «Нам хотілося, щоб підземне житло було чистим, складноорганізованим і елегантним, відображаючи особистість Ксав'єра. - Розповідає Майр. - Ми покрили стіни, підлогу і стелі синім кахлем, створивши багатоцільове приміщення, яке може використовуватися як дослідницька бібліотека, медична операційна або зал для зборів ». Простим дотиком до тієї чи іншої панелі на стіні, підлозі або стелі Люди Ікс могли отримати будь-яке обладнання або меблі, необхідні для конкретного проекту. Це дуже утилітарний простір, відсіки якого з'єднані коридорами і розсувними дверима.
«Церебро» також розташований під землею. Майр спорудив цей пункт управління мутантами в головному офісі Канадської Телевізійної Компанії, використовуючи той же синій кахель і панелі, що і в лабораторії Ксавьера.
Підземний світ Магнето, супротивника професора Ксав'єра, Майр характеризує наступним чином: «Магнето живе на скелястому безлюдному острові. Він використовував свої магнетичні здібності, щоб зробити тунелі і каверни в скелях. Звідси - повторюється мотив залізної руди і води зовні і всередині житла Магнето. Його магнетичні здатності пояснюють також, чому всі його меблі зроблені з металу». «Лігво» Магнето являє собою гігантський сталевий моноліт, десять поверхів якого піднімаються в небо, а п'ятдесят і два йдуть до центру землі. У реальності це - комбінація з макетів, комп'ютерних образів і триповерхової секції моноліту, побудованої Майром і його командою.
Ця секція, найдорожча декорація фільму, була споруджена недалеко від Торонто. «Найважче було з водою, яка оточує «Лігво» Магнето, - згадує Майр. - Перш за все, ми поклали асфальт - так, ніби робили стоянку для автомобілів. Потім по всьому периметру зробили крайку з асфальту і заповнили простір водою. Створювалася ілюзія, ніби моноліт глибоко занурений у воду ».
Майже половина з дев'яноста днів зйомок припала на Торонто та його околиці. Так, у студії Showline Harbourside була споруджена копія Статуї Свободи. Вже в передзйомочний період було вирішено, що центральна сцена фільму з Статуєю Свободи не буде зніматися в Нью-Йорку з-за високих витрат, труднощів з розміщенням обладнання та обмежень, які накладаються на роботу з національним символом Америки. Натомість на студії Sowline Harbourside були споруджені факел Статуї Свободи, її голова зовні і зсередини, а також корона - все відсотків на 50 більшого розміру, ніж у реальності - для того, щоб полегшити зйомку інтенсивних пересувань акторів та статистів.
Комікси «Люди Ікс» з'явилися на світ майже сорок років тому і з тих пір не застаріли, але прокласти їм шлях на великий екран могли тільки найсучасніші спецефекти. За технічні премудрості відповідали номінант премії «Оскар», координатор візуальних ефектів Майкл Фінк і дизайнер спецгриму Гордон Сміт. Координатор каскадерів Гері Дженсен, директор другої знімальної групи (сцени сутичок) Корі Юен та координатор спеціальних ефектів Колін Чілверс також чимало попрацювали, щоб зробити фільм по-справжньому захоплюючим.
Майкл Фінк спирався на комп'ютерну мультиплікацію - серію мультиплікаційних сцен, на підставі яких потім вироблялися справжні зйомки. Наприклад, сцена вибуху на залізничній станції спочатку була зроблена як мультиплікаційна, занесена в ноутбук і потім служила допомогою на зйомках. Найскладнішим завданням для Фінка виявилося створення комп'ютерних ефектів, що передають унікальні здібності героїв, у тому числі: надміцні кігті, вибухи, вироблені поглядом, гігантські язики полум'я. Фінк координував на зйомках роботу шести провідних фірм, які займаються візуальними ефектами.
У зв'язці з Майклом Фінком працював дизайнер по спецгриму Гордон Сміт, який зі своєю фірмою FX Smith, Inc. в першу чергу відповідав за дизайн і виготовлення пазурів Росомахи, еластичний язик Жаби, спеціальні накладки для Містика, шаблезубого і Жаби. Сміт знав, що шанувальники коміксу будуть особливо прискіпливо вдивлятися в один з найвідоміших символів «Людей Ікс» - кігті Росомахи. Також він розробив і виготовив п'ятнадцять різних накладок для актора Хью Джекмена. Вони були з пластику або металу, рухливі або оброблені - для сцен, коли Вовкулака пробиває стіни. Одні моделі були механічні, інші створювалися на комп'ютері. Іншим серйозною завданням був язик Жаби, здатний витягатися далеко вперед. Був виготовлений зубний протез, який дозволяв акторові Рею Парку тримати рот відкритим, поки гігантський язик Жаби погрожував Людям Ікс.
За словами Гордона Сміта, розробка таких спеціальних деталей і особливо гриму для героїв відкрила для нього нові можливості. «Я повинен був перескочити в нову технологічну еру, щоб досягти бажаного результату, - пояснює Сміт. - Хоча останні сім років я працював з різними накладками, для «Людей Ікс» була потрібна зовсім інша технологія роботи з силіконом, яка ніколи не використовувалася до цих пір».
Грим і накладки для Жаби і Шаблезуба були відносно простими, бо треба було видозмінити тільки видимі частини їх тіл - обличчя, голови й руки. Але трансформація Ребеки Ромейн-Стамос у Містик виявилася вкрай трудомісткою справою. «Це був дуже складний процес, - пояснює Сміт. - З ніг до голови вона була покрита самоюклеючими накладками, а все тіло пофарбовано в синій колір, включаючи вуха, ніс, підошви ніг і взагалі всі місця. Картину довершували вібруюча червона шевелюра і жовті контактні лінзи. Спочатку ми працювали над цією конструкцією по десять годин, а під кінець стали укладатися в шість-вісім ».
Ромейн-Стамос, природно, відчуває змішані почуття щодо свого гриму, який вона називає одночасно «найбільш кльовою річчю на світі» і «найбільш дивовижним, болісним і принизливим випробуванням». «Найважче було для мене нескінченне очікування, коли ж мене, нарешті, перестануть пхати, штовхати і розмальовувати в найнесподіваніших місцях», - вигукує актриса. Часом Ромейн-Стамос доводилося працювати по 22-24 годин на добу - спочатку її інтенсивно гримували, потім вона була зайнята на знімальному майданчику, і ще дві години йшло на зняття гриму і накладок. Тому вона не могла зніматися два дні поспіль.
Після п'яти місяців зйомок і кількох місяців післязйомочної роботи «Люди Ікс», нарешті, стали фільмом. Через тридцять сім років після дебюту знаменитого коміксу кіноглядачі матимуть змогу переконатися в тому, що вже прекрасно відомо шанувальникам цього коміксу, знімальній групі і більш ніж 400 акторам і технічним працівникам: Люди Ікс ніколи не помруть - вони просто еволюціонують. Також радимо переглянути:
-
У кожному жанрі є свої ікони. У жахи це Фредді Крюгер і Джейсон Ворхіз, в бойовиках - Сталлоне і Шварценеггер, в коміксах - Бетмен і Супермен. Їх суперництво з першої появи на екрані було гострою конкурентною боротьбою, і до цього дня продовжується за рівного рахунку. І кожного з них цілком справедливо вважати легендою...
-
Наукова фантастика як самостійний жанр отримала своє місце під сонцем незабаром після закінчення Другої світової війни. Людство, налякане брутальним досвідом Хіросіми і Нагасакі, зі зрозумілим побоюванням відносилося до подальших військових розробок в цьому напрямку. Вчені мужі ще сильніше накручували і без того стурбо...
-
Редакція респектабельної британської Times склала цікавий список "10 кращих убивць" в історії світового кіно, задавшись питанням - чому ж глядачі їх так люблять?
...
|